105. árverés - 63. tétel
Madách Imre
Az ember tragédiája. Drámai költemény.
Pest, 1861. Emich G. |
(2)+218p. |
A magyar drámairodalom talán legjelentősebb darabjának első kiadása. A szerző Szontágh Pál javaslatára küldte el a mű kéziratát Arany Jánosnak elbírálás végett, aki az első szín elolvasása után félretette azt. Később Jámbor Pál közbenjárására mégis végigolvasta, és felajánlotta segítségét Madáchnak, amit az örömmel fogadott. A Kisfaludy Társaság 1861. október 31-i ülésén Arany maga mutatta be a művet, és részleteket olvasott fel a drámai költeményből (később a sajtó alá rendezést is magára vállalta). A kötet — a Társaság támogatásával — 1861-es évszámmal, de 1862. január 16-án hagyta el a nyomdát. A példányszám ismeretlen. A "második, tetemesen javított" kiadás 1863-ban a Szász Károly által javasolt módosításokkal látott napvilágot (lásd árverésünk ??? tételét). |
Aranyozott gerincű, XX. század eleji félpergamen-kötésben. Márványozott előzéklapokkal. Gyönyörű példány. 20th century half vellum with gilt spine and marbled endpapers. Beautiful copy. Szüry: 2872. |