107. árverés - 81. tétel
A' Nemes Székely Nemzetnek Constitutióji, Privilegiumai, és a' Jószág' leszállását tárgyazó némelly törvényes itéletei, több hiteles Leveles-tárokból egybe-szedve
Pesten, 1818. Trattner. |
299p. |
A kötet művelődéstörténeti jelentőségét az adja, hogy itt jelent meg először nyomtatásban a Csíki Székely Krónika szövege. A székelyek eredetének leírása a szöveg szerint 1533-ban keletkezett, a ma uralkodó hivatalos álláspont szerint azonban a XVIII. század végén írta Sándor Zsigmond és néhány társa. A hamisítványt elküldték az Erdélyi Nyelvművelő Társaságnak, így kapott nyilvánosságot. A XIX. században nagy hatása volt, Arany, Jókai, Orbán Balázs és Ipolyi Arnold is felhasználta munkásságában. |
Korabeli félbőr-kötésben. A kötéstáblák enyhén sérültek.????? Slightly damaged contemporary half leather. |