125. árverés - 54. tétel
Kitonich, (János) Joannes de Koztanicza
Directio Methodica processus judiciarii juris consuetudinarii, inclyti Regni Hungariae, per ~
Tyrnaviae, 1619. (Nicolaus Mollerus ny.) |
(32)+434+(19)p.+1t. (a szerző rézmetszetű mellképe) |
A magyarországi perrendtartás kézikönyvének ritka első kiadása. A szerző a horvát rendek képviselőjeként szerepelt az 1606-os bécsi béke aláírói között, majd a pozsonyi és az eperjesi királyi táblán bíráskodott. Az első rész a peres eljárások magyarországi szokásjogának kézikönyve, a második — önálló címlappal rendelkező — rész (Centuria certarum contrarietatum et dubietatum, ex Decreto Tripartito, desumptarum & resolutarum) Werbőczi Hármaskönyvéből mutat be száz vitás jogi tételt, és keres ezekre megoldást. A mű korának egyetlen tudományos igényű, magyar vonatkozású jogi kézikönyve volt, jelentőségét mutatja, hogy a XVII. század második felétől a XIX. század végéig a magyar törvények hivatalos kiadásainak függelékeként szerepel. Szabó Károly a két részt önállóan vette fel, de a lapszámozás folyamatos. |
Korabeli, fatáblára vont disznóbőr-kötésben. A két megkötő szalag egyike hiányzik. Enyhén kopottas, de összességében szép, belül tiszta darab. Slightly worn contemporary leather. RMNy 1193.; RMK I 392-393. |