129. árverés - 133. tétel
(Habsburg) I. Ferdinánd magyar király (1527—1564) saját kezűleg aláírt, gyönyörűen díszített, latin nyelvű címereslevele.
A debreceni származású Sántha Pál nagyszombati polgárnak nemességet adományoz. Az oklevél külön megemlíti, hogy az adományozott Debrecenben, a "peterffy Jacab Uchaija"-n elhelyezkedő szülőháza mentesül a város joghatósága és adózása alól. Nagy Iván csupán egy Nyitra vármegyei, kiscsepcsányi Sántha-családot ismer, amely 1629-ben újított címeres levelet nyert. Az oklevelet az adományozott címer reneszánsz architektonikus keretbe helyezett, gyönyörűen festett, aranyozott ábrázolása díszíti. Mellette a lapszélen rendkívül gazdag, akantusz leveles, indafonatos festés látható. Védett darab. Pergamenoklevél, zsinóron függő viaszpecséttel. Az iratot az uralkodó mellett Oláh Miklós egri püspök, kancellár is kézjegyével látta el. Kelt: Bécs, 1550. IV. 16. Díszesen aranyozott keretben. |
Ferdinand, I., King of Hungary. Ennobling of family Sántha. Document on vellum in Latin. Autograph signed. With hanging seal. Framed. |