135. árverés - 80. tétel
Weszprémi, (István) Stephanus
Succinta medicorum Hungariae et Transilvaniae biographia. Centuria altera. Pars posterior.
Viennae, 1781. Typis Jo. Thom. Trattner. |
(18)+471+(6)p.+1 kihajt. mell. A címlapon a szerző Schönwiesner Istvánnak, a kor neves régészének szóló ajánlásával: " |
A négykötetes mű harmadik darabja. A szerző orvos, a század egyik kiemelkedő tudású polihisztora volt. Egy 1755-ben Londonban megjelent munkájában a világon az elsők között szorgalmazta a pestis elleni védőoltás bevezetését. Fő műve ez az életrajzgyűjtemény, amely a magyar orvostörténeti irodalom kiemelkedő darabja. Létrejötte évtizedes adatgyűjtés eredménye, összeállításában a legnevesebb tudósok segítettek, köztük Bod Péter, Katona István, Pray György és Cornides Dániel is. A mű páratlan jelentőségét felismerve a kor egyik legnagyobb mecénása, gróf Ráday Gedeon is támogatta a szerzőt. A művelődéstörténeti szempontból gazdag anyagban számos olyan név szerepel, amelynek a mű az egyetlen lelőhelye. |
Korabeli félvászon-kötésben. |
Győry: 172. old. |