155. árverés - 112. tétel
Báthori Zsigmond (1572-1613) erdélyi fejedelem saját kezű aláírásával ellátott, latin nyelvű címereslevele.
Ványai Teleki Mátyást és fiait nemesi rangra emeli. A családról keveset tudunk, Kempelen csak az adományozás dátumát adja meg, Nagy Iván pedig csak a XVIII. századtól közölt adatokat a famíliáról. A szöveget felül, valamint kétoldalt a címer aljáig növényi ornamensekkel gazdagon ékesített, festett, aranyozott keret övezi. Az oklevél szép példája a korszak — a magyarországiaknál jóval gazdagabban díszített — erdélyi címeresleveleinek. Érdekesség, hogy a fejedelmi udvar oklevelein jóval erősebben érezhető a császári kancellária dekoratív stílusa, mint felső-magyarországi társaikon. |
Pergamenoklevél, zsinóron függő viaszpecséttel. A fejedelem mellett Kovacsóczy Farkas kancellár is kézjegyével látta el. Keretezve. Kelt: Gyulafehérvár, 1583. V. 3. |