Második nap 148. árverés - 199. tétel
Ulstadi(us), Philipp(us)
Coelum Philosophorum. Von heimlichkeit der Natur/ das ist/ wie man nicht allein auß Wein/ sonder auch auß allen Metallen... unnd auß viel anderen dingen mehr/ sol Distilliern Aquam vite/ zu erhaltung der gesundheit... Ein... nützlichs Buch/ durch fleiß ~... zusamen inns Latein geschrieben/ aber jetzundt vonn newem Verteutsch... Item Marsilij Vicini Regiment des Lebens/ mit essen/ trincken/ wonungen/ (et)c... Darbey viel guter Recept für aller Handt kranckheiten/ dem Gemeinen Mann ein wolffeyle und gar nützliche Apoteck.
Franckfurdt am Mayn, 1551. durch Hermann Güsserichen. |
(4)+LXIII levél. Számos szövegközti fametszetes illusztrációval. Az utolsó lapon nagyméretű nyomdászjelvénnyel. |
A német orvos-alkimista fő műve, amelyben a desztillálás gyógyításban való alkalmazását ismerteti. Fő forrásai Arnaldo Villanova, Albertus Magnus, Raimundus Lullius és Jean de Roquetaillade munkái. Először 1525-ben jelent meg latinul, majd 1527-ben németül, 1546-ban pedig franciául is napvilágot látott. A szövegközti illusztrációk laboratóriumi készülékeket, lombikokat, üvegedényeket, kemencéket ábrázolnak. Ulstadius tanulmányához csatlakozik Marsillio Ficinonak szintén az egészség megőrzéséről és az élet meghosszabbításáról szóló értekezése. A XVIII. század közepéig használták, mintegy 40 további kiadást ért meg. |
Restaurált, korabeli félpergamen-kötésben. Több levele javítva. |
VD16 U 125.; BNH Cat 0 |