113. árverés - 167. tétel
Pest, 1806. |
12 vászonra vont szelvény. |
Határszínezett, monumentális térkép, bal felső sarkában gyönyörű, allegorikus alakokkal díszített kartussal. Lipszky János munkája a magyar kartográfia egyik mérföldköve, a XIX. század legjelentősebb, legnagyobb hatású térképe. Ez az első minden részletében hiteles matematikai, csillagászati és geometriai alapokon nyugvó hazai tékép, amelynek minden közreműködője magyar volt: a helymeghatározók Hell Miksa, Mikoviny Sámuel és Bogdanich Dániel, a matematikus Zach Ferenc, a rézmetsző Prixner és Karacs Ferenc mellett a földmérők is. Több kiadást ért meg, a század végéig többen felhasználták (Zuccheri). Lipszky 1808-ban adta ki hozzá a mindmáig a legbővebb magyar helységnévtárt, amely először tartalmazza Erdély és a horvát-szlavón részek helyneveit is. Mérete: 1280 x 1995 mm. |
Korabeli félbőr-tokban. Map of Hungary in half leather case. Szántai: Lipszky 1c.; Fodor: 173-184. old. |