114. árverés - 274. tétel
(Révay Péter) Petrus de Rewa
De monarchia et sacra corona regni Hungariae centuriae septem, auctore ~. Quas emendatas & auctas publicabat Comes Franciscus de Nadasd.
Francofurti, 1659. Sumptibus Thomae-Matthiae Götzii. |
(8)+165p. A címlapon nagyméretű metszetvignetta. Példányunkból hiányzik a Szent Koronát ábrázoló tábla, valamint a szennycímlap. |
A Szent Koronáról megjelent első önálló munka második kiadása. Először 1613-ban látott napvilágot, Augsburgban. A szerző 1608 és 1622 között koronaőr volt. Justus Lipsius követőjeként és a rendi szempontú államelmélet első — egyben legeredetibb — magyar képviselőjeként emlegetik. A mű népszerűségét jelzi, hogy még a XVII. században több kiadást megért. Művelődéstörténeti szempontból a korona leírása teszi figyelemre méltóvá. Révay ugyanis az egyik lemezen Szűz Mária alakját vélte felfedezni, Weszprémi István pedig ugyanott Dukász Mihály bizánci uralkodó — ma is látható — alakját írta le 1790-ben. Akik szerint a teljes koronát II. Szilveszter pápa adományozta Szent Istvánnak, Révayra hivatkoznak. A ma uralkodó álláspont hívei — miszerint két önálló részt egyesítettek — pedig azt vallják, hogy a koronaőr tévedett. |
Restaurált, korabeli bőrkötésben, modern vászontokban. A címlap javítva. Apponyi: 854.; RMK III 2058. |