115. árverés - 39. tétel
(Koháry István, gróf)
HóL egYszer, s'-hóL Maszor kI-faragot, s'-öszVe szeDet rongYabUL Le-Irt fVz-fa Versek* — DesCrIptI VersVs eX fragMentIs In otIo sCrIptIs*
(Nagyszombat, 1727.) ny.n. |
(12)p. A szöveg díszes, barokkos fametszetű keretben, könyvdíszekkel. |
A szerző hadvezér, országbíró, a magyar nyelvű XVII. századi barokk udvari költészet utolsó képviselője. 1682-ben füleki várkapitányként esett Thököly fogságába, és a Munkácson töltött három éves rabság alatt vált költővé. Verseire — ahogy az ittenire is — jellemzőek a nyelvi, formai mesterkedések, az anagrammák és kronosztikonok. Munkái név és nyomdahely nélkül jelentek meg az 1720-as években. Borda Lajos 10. ajánlójegyzékében szerepelt egy példánya. Ő így ír róla: "Koháry kis példányszámban kiadott művei a legnagyobb irodalmi ritkaságok közé tartoznak. A Ranschburg cég 1944-ben kiadott 164. katalógusában [...] 1500 pengőért kínálta ugyanezt a művet. Összehasonlításképp ugyanebben a jegyzékben Katona Bánk bánjának első kiadása 250 pengőbe került." |
Kötés nélkül. Unbound. Borda: 4609. |