117. árverés - 98. tétel
Magyar grammatika, mellyet készített Debreczenbenn egy magyar társaság.
Bétsbenn, 1795. Alberti. |
XXX+356p. |
Az ún. Debreceni grammatika a nyelvújítási harc egyik fontos szereplője lett. Görög Demeter és Kerekes Sámuel 1789-ben pályázatot írtak ki egy magyar nyelvkönyvre. Bár a nyertes Földi Mihály munkája lett, a bírálók megosztották a díjat, és Benedek Mihály református lelkész vezetésével a beérkezett művekből egy újat állítottak össze. A nyelvújítók kezdettől élesen támadták, Kazinczy "nyomorult munka"-ként említi. |
Aranyozott gerincű, korabeli félvászon-kötésben. Contemporary half cloth, spine gilt. Szüry: 2899. |