121. árverés - 106. tétel
(Országh Antal)
Dessins a la plume. Par un sous officier Hongrois emigre.
Paris, 1855k. Joseph Lemercier. |
6 felragasztott tábla. |
A táblákon hat bájos, felragasztott kőnyomaton magyar életképek láthatók, háromnyelvű (angol-francia-magyar) felirattal: Honvéd; Vasas német; Puszta; IIik Rákóczy Ferencz' sirja Constantinapolban; Károlyi gróf' birkái; Magyar kocsis. Az első két lapon nincs számozás. A tollrajzok készítője, Országh Antal (1828-1878) cs. kir. tisztként 1848-ban osztrák ezredéből átszökött az olaszokhoz, és beállt a velencei légióba. A bukás után Konstantinápolyba ment, ahol fényképészetet tanult. 1853-tól Párizsban élt, ahol egyik elsőként foglalkozott porcelánkép-készítéssel. Itt tanulta ki a tollrajzolást is. Mivel a Lemercier-műhely 1857-ben megszűnt, így az album megjelenését e két időpont közé tehetjük. Ritkaságára jellemző, hogy a szakirodalomban nem szerepel, említésének sem találtuk nyomát. |
Enyhén sérült, korabeli félvászon-kötésben. A kőnyomatú, javított, eredeti borító bekötve. A címet gyönyörű, allegorikus alakokkal díszített keret övezi. Felül két angyal tartja a koronás magyar címert, alul Pest képe látható a Lánchíddal. Slightly damaged contemporary half cloth. Restored original cover bound inside. |