121. árverés - 113. tétel
(Tessedik Sámuel) Teschedik, Samuel
Der Landmann in Ungarn, was er ist, und was er seyn könnte; nebst einem Plane von einem regulirten Dorfe.
Pest, 1784. ny.n. |
(8)+216+(8)p.+1 színes, kihajt. térk. |
A magyar mezőgazdasági irodalom egyik legjelentősebb műve. Szerzője német származású (a közhiedelemmel ellentétben nem szlovák, bár a nyelvet beszélte) evangélikus lelkész volt. Jelentős pedagógiai munkássága mellett sokat fáradozott a magyar mezőgazdaság fellendítéséért és modernizálásáért, a parasztság felemeléséért. E kötet tekinthető legjelentősebb művének. Magyarul két évvel később, Kónyi János fordításában jelent meg. A fennmaradt levelekből kiderül, hogy Tessedik küldött egy példányt gróf Széchényi Ferencnek. Ő kérte fel Kónyit, hogy fordítsa le a munkát, majd — Baranya vármegye főispánja lévén — Pécsett saját költségén ki is nyomtatta azt. A könyvben Tessedik számba veszi a parasztság rossz helyzetének okait: az iskolai oktatás elmaradottságát, a korszerű ismeretek hiányát, a rossz körülmények között folyó földművelést és állattenyésztést, az aprófalvas településrendszert, a kártékony szokásokat, babonákat és a szükséges piacok hiányát. Ezt követően leírja, szerinte milyen lenne az ideális falurendtartás, illetve az eszményi falu (amely néhány kritikusa szerint inkább egy koncentrációs táborra hasonlít). Bemutatja, milyennek kellene lennie a településnek, az utcáknak és házaknak, hogyan kellene jövedelmező módon gazdálkodniuk a bennük lakó parasztoknak. A nagyméretű melléklet a "Plan eines regulirten Dorfes" címet viseli. Példányunkban ezt gyönyörűen kiszínezték. A szerző rajza nyomán Junker metszette rézlemezbe. Jobbra fent aranyozott keretben színes falusi életkép látható. Nagyon ritka munka. |
Díszesen aranyozott gerincű, korabeli bőrkötésben. Festett előzéklapokkal. Gyönyörű darab. Contemporary leather. Spine richly gilt. Nice copy. |