132. árverés - 503. tétel
Calepinus, Ambrosius
Basileae, (1590.) Per Sebastianum Henricpetri. |
(8)+1655+316+(2)p. A címlap, valamint az azt követő levél részben, az utolsó teljes egészében másolattal pótolva. |
A szerző ágostonos szerzetes volt. Szótára 1502-ben látott először napvilágot. Magyar értelmezéssel első ízben az 1585-ös, tíznyelvű változatban találkozunk. Ez az első tizenegynyelvű kiadása. "Többezer magyar szavával messze felülmúlta az addig kiadott szójegyzékeket, a későbbi magyar szótárirodalom forrása lett. A magyar értelmezés szerzősége körüli viták eredményeként Szily elmélete került elfogadásra, miszerint Laskai Csókás Péter és két Wittenbergben tanuló magyar diák munkája." (Borda: 6428.) |
Erősen sérült, fatáblára vont, korabeli disznóbőr-kötésben. Két modern bőrszalaggal. A hátsó kötéstábla leszakadt, az elsőn a bőr egy része hiányzik. Több levele csúnyán javítva, néhol szöveghiánnyal. Restaurálásra szorul. |
RMNy 638.; RMK I 231.; VD16 C 262. |