136. árverés - 112. tétel
Orbán Balázs
A Székelyföld leírása történelmi, régészeti, természetrajzi s népismei szempontból. I-VI. kötet [három kötetben].
Pest-Bp., 1868-1873. Ráth M.-Tettyey N. |
1t.+(6)+239+(1)p.+5t.+1t.+(4)+162+(2)p.+3t.+1t.+(4)+212p.+2t.; 1t.+(4)+224+(2)p.+3t.+1t.+(4)+248p.+5t.; 1t.+(4)+448p.+8t. Számos szövegközti fametszettel. |
Orbán Balázs kora viszonyaihoz mérten úttörő vállalkozásának dokumentuma ez az igen ritka mű. A technikai nehézségeket legyőzve, több, mint 5 éven keresztül járta Erdély földjét, és ötszáznál több települést örökített meg fényképfelvételein. Orbán maga e tevékenységét "szépművészeti foglalkozásként" jellemzi: valóban, fontos volt számára a fotók művészi értéke, az elrendezés és az ábrázolt tárgy szépsége. A könyv illusztrációi számára ezek a fotográfiák szolgáltak alapul: a több, mint 300 fametszetet 7 rajzoló készítette, több esetben Orbán pontos utasításai alapján. Művészi, etnográfiai, történeti szempontból is igen fontos munka. |
Egységes, XX. századi vászonkötésben. |