139. árverés - 188. tétel
Pest, 1806. |
12 vászonra vont szelvény. |
Monumentális térkép, bal felső sarkában gyönyörű, allegorikus alakokkal díszített kartussal. Lipszky János munkája a magyar kartográfia egyik mérföldköve, a XIX. század legjelentősebb, legnagyobb hatású térképe. Ez az első minden részletében hiteles matematikai, csillagászati és geometriai alapokon nyugvó hazai térkép, amelynek minden közreműködője magyar volt: a helymeghatározók Hell Miksa, Mikoviny Sámuel és Bogdanich Dániel, a matematikus Zach Ferenc, a rézmetsző Prixner és Karacs Ferenc mellett a földmérők is. Több kiadást ért meg, a század végéig többen felhasználták (pl. Zuccheri). Mérete: 1280 x 1995 mm. Hozzá: Lipszky, (János) Joannes de Szedlicsna: Repertorium locorum objectorumque in XII. tabulis mappae regnorum Hungariae, Slavoniae, Croatiae et confiniorum militarium magni item principatus Transylvaniae occurentium... — Repertorium aller Oerter und Gegenstände... Par(te)s I-II [egybekötve]. Budae, 1808. Typ. Reg. Univ. Pestanae. (8)+766+164+(1)p. A térképhez tartozó, mindmáig legbővebb magyar helységnévtár. Először tartalmazza Erdély és a horvát-szlavón részek helyneveit is. A lakott helyek mellett puszták, várromok, stb. nevei is szerepelnek. |
Aranyozott gerincű, modern félvászon-tokban. A Repertorium modern vászonkötésben. |
Szántai: Lipszky 1c.; Fodor: 173-184. old. |