141. árverés - 55. tétel
(Busbecq, Ogier Ghiselin) Busbequius, Augerius Gislenius
Itinera Constantinopolitanum et Amasianum ab ~, &c. D. ad Solimannum Turcarum Imperatorem C. M. oratore confecta. Eiusdem Busbequii De acie contra Turcam instruenda consilium.
Antverpiae, 1581. Ex officina Christophori Plantini. |
167p. |
A flandriai születésű humanista szerző Vernacsics Antal barátja volt. 1556 és 1562 között I. Ferdinánd konstantinápolyi követeként működött. Útleírása mellett a címben említett törökellenes kiáltványában arról értekezik, hogyan lehetne legyőzni az oszmán hadsereget. Busbecq a szöveget elküldte Nicolas Micautnak, aki követ volt a portugál udvarnál. A kézirat eljutott Louis Carrionhoz, aki a szerző tudta nélkül — mintegy kalózkiadásként — ki is adta azt. Az első hivatalos kiadása 1595-ben látott napvilágot. |
Gyönyörűen festett, aranyozott, XX. század eleji pergamenkötésben. |
Apponyi: 483. |