146. árverés - 452. tétel
Szent Biblia. Az egesz keresztyénségben bé-vött régi deák bötüből magyarra forditotta... Káldi György pap.
Béchben, 1626. Formika Máté. |
1t. (metszett címlap)+(2)+1176 [recte 1196]+(32)+44p. A kötetben a számozás 801 és 818, valamint 823 és 824 között nem lapot, hanem levelet jelöl. A metszett címlap, valamint a következő levél másolattal pótolva. Példányunk végéről hiányzik az új ívjelzés |
Az első teljes magyar nyelvű katolikus biblia. Fordítója, Káldi György jezsuita szerzetes volt. Pázmány Péter felszólítására kezdett hozzá a munkához 1605-ben. Kéziratát két év alatt készítette el. A végleges változat Pázmány, Bethlen Gábor és a bécsi udvar támogatásával jelent meg. A magyar nyelvre gyakorolt hatása a Károlyi-féle fordításéhoz mérhető. A XX. század közepéig használták, több kiadást megért. A díszcímlap kétféle változatban ismert. |
XVIII. századi, közgyűjteményi szempontok szerint restaurált, kopott aranyozású bőrkötésben. A kötet elején több levél alsó sarka javítva, részben pótolva, két helyen (A2-3) jelentősebb szöveghiánnyal. Néhány lapon halvány vízfolttal. |
RMNy 1352.; RMK I 551. |