149. árverés - 194. tétel
315+(4) beírt oldal. |
A Kúria döntvényeinek kéziratos gyűjteménye. Mária Terézia 1768. IX. 14-én kelt leiratában rendelte el, hogy a királyi Kúria szerkessze tematikus rendbe az újjászervezésétől, azaz 1723-tól kezdődően hozott minden határozatát. A megközelítőleg 1000 döntvényt tartalmazó, Planum Tabulareként emlegetett összeállítás 1769-ben készült el. Eleinte kéziratos másolatokban terjedt, míg 1800-ban nyomtatásban is megjelent, 1825-ben pedig Czövek István fordításában magyarul is napvilágot látott. A gyűjteményben foglalt megállapítások nem kötelezték a bíróságokat, azonban szokásjogi alapon kötelezővé vált alkalmazásuk. Példányunk másolását — a bejegyzések szerint — 1799. IX. 17-én kezdték meg, és XII. 6-án fejezték be. |
Korabeli, sérült, aranyozott gerincű bőrkötésben. |