151. árverés - 318. tétel
Nádudvari Péter
Néhai tiszteletes tudos férjfiunak, ~ uramnak, Életében a' Szász-Városi Reformáta Eklesia' Plebanusának és azon Capitulum' Dekányjának nyoltzvan-négy predikatzioi... mellyeket... Bethlen Kata ur-aszszonynak... Költségével... Világ' eleibe botsátott Szathmári Pap 'Sigmond...
Kolosvaratt, 1741. Szathmari Pap Sandor. |
(24)+746+(6)p. |
A szászvárosi lelkészt ifj. Köleséri Sámuel bíztatta beszédei összeállítására. A kéziratot is ő küldte ki Németalföldre. A szerző patrónusának, Bethlen Sámuelnek halála miatt azonban a kiadás meghiúsult, a kézirat elkallódott. Később árva Bethlen Kata — aki Bod Péterrel együtt elismerő véleménnyel volt Nádudvari beszédeiről — Szathmári Pap Zsigmond kolozsvári lelkészt bízta meg a közkézen forgó kéziratos prédikációk összegyűjtésével, és egyben biztosította a kiadás költségeit. Szathmári Pap a hiányzó szövegeket sajátjaival pótolta. A kötet jelentőségét az adja, hogy tartalmi, formai és retorikai vonatkozásban az elmúlt másfél évszázad református prédikátori hagyományának összefoglalása. |
Korabeli, aranyozott gerincű, sérült félbőr-kötésben. Az első kötéstábla elvált a könyvtestől. |