153. árverés - 454. tétel
Velence, 1565-1570. |
Csehország páratlanul ritka, Bolognino Zaltieri által készített, rézmetszetű térképe. A lap a terület Nicolaus Claudianus (Mikuláš Klaudyán) 1518-ban kiadott első, önálló lapként megjelent, regionális ábrázolása alapján készült, amelynek egyetlen ismert példánya a Litoměřice-i Állami Levéltárban van. A topográfiai elemek elhelyezkedése, valamint a nomenklatúra azonossága alapján kijelenthető, hogy példányunk — bár tipográfiailag eltérő — az eredeti fametszet másolata, így annak XVI. századi kiadásaként egyike a legkorábbi, legszebb és legritkább — gyűjtők számára is hozzáférhető — cseh térképeknek. A bal felső sarokban látható díszes kartus latin szövege a jobb alsó sarokban — egyszerű keretben — olasz nyelven megismétlődik. A térképmezőt keretdísz, ezen belül pedig erdősáv öleli körül, így irányítva a fókuszt a területre, amelyen kívül csak 3 helységet jelölt a metsző. Tételünk ritkaságát mutatja, hogy külföldi árverésen eddig egyetlen alkalommal bukkant fel. |
Mérete: 475 x 640 (cca 490 x 670) mm. A lap jobb oldalán nagyjából 4 cm széles sávban barnás elszíneződéssel, foltokkal, néhány helyen szakadással. Helyenként a keretdíszt is érintően körbevágva, hátoldala felől megerősítve. Paszpartuban. |
Stefano Bifolco – Fabrizio Ronca: Cartografia e topografia italiana del XVI. secolo (Róma, 2018.) 506. t. (1. állapot) |