153. árverés - 475. tétel
Macrobius, Ambrosius Aurelius Theodosius
Lugduni, 1542. apud Seb. Gryphium. |
567+(73)p. |
A neves ókori filozófus nyelvész két teljes egészében ránk maradt művének humanista kiadása. Az első munka Cicero híres államtani értekezésének — épp Macrobius jóvoltából — legteljesebben fennmaradt részlete és annak bő magyarázata. A szövegben olvasható kozmológiai leíráshoz több szövegközti fametszetes ábra csatlakozik. Legfigyelemreméltóbb az — először az 1473-as kiadásban szereplő — korai világtérkép, amely az elsők között ábrázolta gömbölyűnek a Földet. Jelentőségét különösen az adja, hogy feltünteti rajta - a korabeli méletek alapján elképzelt — ismeretlen déli kontinenst. A második mű — egy Szaturnália-ünnepre összegyűlt, művelt arisztokrata asztaltársaság beszélgetésének formájában előadott — vegyes tartalmú régiségtani, enciklopédikus értekezés-füzér. Fő témái a "régi" rómaiak humora, kultúrája és vallása, valamint Vergilius munkássága. Az utókor számára azért vált fontossá, mert hatalmas, egyébként ismeretlen idézet- és tényanyagot őrzött meg. |
Későbbi félpergamen-kötésben, gerincén aranyozott címkével. A táblák enyhén kopottak. A kötet lapjai egykor megázhattak, ezért — változó mértékben — enyhén hullámosak, foltosak. A címlapon régebbi javítással. |