155. árverés - 134. tétel
Petőfi Sándor
~ újabb költeményei. 1847-1849. I-II. kötet.
Pest, 1858. Emich. |
(4)+284+IV+(1)p.; (4)+288+IV+(1)p. |
A költő halála után megjelent első kiadás. A kiadó 1850 nyarán vette át a kéziratokat Szendrey Júliától. Ezek az 1847 és 1849 között írt kisebb verseket, valamint a nagyobb elbeszélő költeményeket (Az apostol, Bolond Istók, Lehel vezér, Szécsi Mária) tartalmazták. Az adott politikai helyzetben természetesen a forradalmi versek bekerüléséről szó sem lehetett, de a többinél is működött a cenzúra. Októberben már az előfizetést is meghirdették Petőfi újabb költeményeire, amely óriási sajtóvisszhangot váltott ki, a közvélemény is felfokozott várakozással tekintett a megjelenő mű felé. Talán ennek is köszönhetően, amikor a nyomdai munkák már majdnem befejeződtek, a hatóságok megszállták a nyomdát, lefoglalták a bekötetlen íveket, majd később bezúzták azokat. Emichnek végül hét évet kellett várnia arra, hogy az Újabb költemények megjelenhessen és eljuthasson az olvasókhoz. |
Kopott aranyozású, korabeli félvászon-kötésben. A második kötet leveleinek alsó fele nedvességfoltos. |
Szüry: 3632. |