155. árverés - 157. tétel
(Táncsics) Stancsics Mihál(y)
Pazardi
Kolozsváron, 1836. (Ref. Koll. ny.) |
209+(7)p. Első kiadás. A kötethez készült egy gúnyrajzot ábárzoló címkép, de ezt durva tartalma miatt megsemmisítették, az eddig felbukkant példányokban nem volt fellelhető.. |
A regényt szerzője hitük miatt üldözött zsidó honfitársainak ajánlotta. Miután a pesti hatóságok nem engedték megjelentetni, a kolozsvári cenzúra néhány rész kihagyásával hozzájárult a kinyomtatásához. Táncsics visszaemlékezései szerint később mégis elkobozták a fellelt példányokat. Nyilván emiatt is páratlanul ritka mű, tudomásunk szerint az elmúlt mintegy három évtizedben csupán kétszer szerepelt árverésen. |
Díszesen aranyozott gerincű, korabeli félvászon-kötésben. |
Poss.: Glitzke Sándor gyűjteményi bélyegzőjével. |