123. árverés - 154. tétel
Terentius (Publius Afer)
~ Comoediae iuxta Erasmi recognitionem. Contulimus et Jo. Rivii castigationes. Et addidimus alicubi Scholia profutura, ad intelligendam Oeconomiam et seriem orationis. Philip. Melanch.
(Magdeburgae, 1543. ex officina typographica Michaelis Lotheri.) |
(456)p. |
Hozzákötve: Macropedius, Georgius: Comicarum fabularum -- duae, Rebelles videlicet et Aluta: pueris tum ad eruditionem, tum ad pios mores non parum profuturae Coloniae, 1540. Joannes Gymnicus excudebat. (93)p. A kora újkori oktatásban nagy szerepet játszó szépirodalmi szövegeket tartalmazó ritka kolligátum. Első tagját a német nemzeti bibliográfia nem ismeri, a másik mű első kiadás. Terentius hat fennmaradt színművének Erasmus előszavával, Melanchton magyarázataival, Donatusnak a szerzőről írt életrajzával, valamint a tragédiáról és komédiáról szóló tanulmányával kiegészített összeállítása állandó mintává vált (így jelent meg 1557-ben Brassóban is). Georgius Macropedius (1475-1552) németalföldi humanista tudós, tanár, író főleg Terentius hatása alatt írt latin nyelvű drámákat. A Rebelles az iskolai életből veszi témáját, míg az Aluta tréfás népi komédia. A szerző a maga korában elsősorban oktatói tevékenységéről (egyik legnevesebb tanítványa, a geográfus Gerardus Mercator volt) és tankönyveiről volt ismert. A rendelkezésre álló adatok alapján ezek a szövegek itt jelentek meg első alkalommal, két kiadásban is. |
XIX. századi, aranyozott gerincű bőrkötésben. Terentius not in reference books. 19th century leather. Spine gilt. VD16 0; L 409. |