Pest, 1865. Schrecker Ignác. |
19t. |
Az Akadémia új épületének megnyitására megjelentetett díszalbum. A táblákon aranyozott ovális keretben a tagok fényképei láthatók, alattuk a nevek felsorolásával. Az első két táblán az elnökség és az igazgató tanács, a többin pedig az egyes osztályok szerepelnek. Az elnök, Eötvös József a Vasárnapi Ujság 1865. február 5-i számában intézett felhívást az akadémia tagjaihoz, hogy a kik személyesen nem tudnak megjelenni, legalább arcképeiket küldjék el Schrecker Ignác pesti fényképészhez. A kiadás céljáról ezt írja: "Tekintve azt, hogy a kérdéses album az akadémia palotájának ünnepélyes megnyitásakor a magyar tudós társaságnak valamennyi életben levő tagját magában foglalná: felette becses és érdekes emlék lenne az utókor számára. Különben az album jövedelme is az irói segélyegylet gyarapitására van fölajánlva." Az első kötéstábla közepén a Magyar Tudományos Akadémia allegóriája látható, amely Széchenyi István megbízására készült. A Jupitert sasként fogadó Hébé figurája Széchenyi szerelmének eszményített vonásait viseli. Az istennő a tudomány italát nyújtja a magyar nemzetnek, illetve a Széchenyit szimbolizáló sasnak. |
Aranyozott, kiadói bőrkötésben, zárókapoccsal. Az első tábla közepén ovális dísszel. Aranymetszéssel díszítve. Gilt original leather with clasp. Inner edges gilt. |