105. árverés - 127. tétel
Jerney János
~' keleti utazása a' magyarok' őshelyeinek kinyomozása végett. 1844 és 1845. I-II. kötet.
Pesten, 1851. (cs. kir. magyar egyetem.) |
IV+329+(3)p.; IV+316p.+3t.+1 kihajt. térk. Példányunk harmadik táblája másolattal pótolva. |
A szerző nyelvész, történész és jogász volt. A Magyar Tudós Társaság megbízásából indult el 1844 áprilisában, hogy felkutassa a magyarság őshazáját. Egy évet töltött el a csángók között, ahol 450 magyar szót és 339 magyar helységnevet gyűjtött össze. Megfordult a Kaukázus vidékén, a mai Don-kanyarban (Levédia) és a Dnyeper középső folyásánál (Etelköz), ősmagyar emlékek után kutatva. Tudományos eredményeiről számos cikkben számolt be. Műve önálló kötetként a szabadságharc miatt csak ekkor láthatott napvilágot. |
Aranyozott gerincű, korabeli vászonkötésben. Gilt spine, contemporary cloth. Poss.: Glitzke Sándor gyűjteményi bélyegzőjével. |