119. árverés - 99. tétel
Mátyus István, k(ibédi)
Ó és Új Diaetetica az az: Az életnek és egésségnek fenn-tartására és gyámolgatására. Istentől adattatott nevezetesebb Természeti Eszközöknek... elé-számlálása... Mellyben, hat darabokra intézve, a' maga elébbi Diaeteticájának Első darabját bővebben ki-magyarázta... I-VI. darab.
Posonyban, 1787-1793. Füskúti Landerer Mihály. |
1t. (a szerző rézmetszetű címképe)+XX+(20)+463p.; XXXVI+(12)+488p.; LVIII+(14)+418p.; (12)+XXI+(15)+496p.; (24)+763p.; (1)+VII+(20)+784+(4)p. |
Az első magyar nyelvű egészségvédelmi és táplálkozástudományi munka, amely egyaránt az egyik legfontosabb darabja a hazai orvostörténeti és a gasztronómiai irodalomnak is. A szerző Küküllő- és Marosszék főorvosa volt. Ez tulajdonképpen az 1762 és 1766 között, hasonló címen megjelent kétkötetes mű első részének jelentősen kibővített és átdolgozott második kiadása. Teljes sorozata páratlanul ritka. |
Díszesen aranyozott gerincű, korabeli félbőr-kötésben. Az utolsó darab gerince enyhén kopottas, ettől eltekintve egységes, szép sorozat. A címlapokon régi gyűjteményi bélyegzőkkel. Contemporary half leather. Spine richly gilt. Győry: 152. old., Éliás -- Szántó: 211. |