147. árverés - 195. tétel
G(róf) L(ázár) K(álmán)
Körut az állatkertekben. Olvasókönyv. Az ifjuság számára készitette ~.
Pest, (1868.) Lauffer Vilmos. |
74p.+11 színes t. |
A gyönyörűen illusztrált mű egy képzeletbeli sétát ír le a budapesti állatkertben, gyermekeknek szóló, részben párbeszédes ismeretterjesztő szöveggel. Bár a címlapon többes szám szerepel, egyértelműen a fővárosi állatkertről van szó. A kétnyelvű (magyar-német) felirattal ellátott, szépen színezett, bájos kőnyomatok Kunosy és Réthy műhelyében készültek. A szerző lelkes ornitológus és szenvedélyes vadász volt. Nevéhez fűződik a pesti állatkert első útmutatója, mely 1866-ban, a megnyitás évében látott napvilágot. Ebben olvasható a következő idézet, amelyből kitűnik, mennyire szívén viselte az ügy sorsát: "Czélunk nem csak a helybeli állatkert Kalauzát adni, — habár e részben is, hisszük, elég kimerítő útmutatóul fognak szolgálni e lapok, annál inkább, mivel sikerült rajzok illusztrálják, — hanem főleg olvasóinkat figyelmeztetni az ilynemű intézeteknek úgy tudományos, mint nemzetgazdászati fontosságára". A rendkívül ritka, dekoratív mű egyaránt igényt tarthat az ifjúsági irodalom és a vadászati munkák gyűjtőinek érdeklődésére is. |
Enyhén foltos, restaurált, kiadói félvászon-kötésben. Az első papírtáblán felragasztott, színes, kőnyomatú képpel. |
Drescher: 742. |