Második nap 148. árverés - 169. tétel
Inchofer, (Menyhért) Melchior
Annales ecclesiastici Regni Hungariae. Tomus Primus [unicus].
Roma, 1644. Typis Ludovici Grigniani. |
1t. (metszett díszcímlap)+(10)+CLVI+442+(25)p. |
A kőszegi születésű jezsuita szerző művében a magyar egyház történetét dolgozta fel. Nyomtatásban csak az 1059-es évig tartó időszak jelent meg, a többi kéziratban maradt. A nemzeti szellemű munka jelentőségét az adja, hogy Inchofer itt fogalmazza meg a Patrona Hungariae-toposz teológiai alapvetését. A rézmetszetű díszcímlap díszes keretében szentek alakjai láthatók, köztük Szent István, Szent Imre, Szent László és Szent Erzsébet is. Alul középen többek között Boldog Margit és Gizella mellképe áll. A cím alatt a Szent Korona és a magyar címer található.
A kötet egykor Koháry Ferenc József udvari titkár, későbbi udvari kancellár tulajdonában volt, akihez minden bizonnyal a trinitárius rend 1783-as feloszlatása után kerülhetett. |
XIX. századi, gazdagon aranyozott, vörös maroquin kötésben. |
Poss.: „Ordinis... Trinitatis... Viennae”; „Franc. Koháry ‘789.” |
RMK III 6249. |