London, 1680. |
William Berry ritka, színezett, rézmetszetű világtérképe, amely önálló lapként jelent meg, 2 külön ívre nyomtatva. Nicolas Sanson kartográfus Alexis Huber Jaillot által 1674-ben közreadott munkája alapján készült. A kettős félgömb alakú vetületen az alkotó érzékeltette a kor térképészeti bizonytalanságát és tévedéseit. Ausztrália részeként — amelynek teljes keleti és déli partvonala hiányzik — feltűnik Új-Zéland nyugati és Tasmánia déli partvidékének kis részlete. Előképéhez hasonlóan Kaliforniát szigetként ábrázolta, szerepel a feltételezett Anian-szoros és ezen kívül a Kamcsatka-félsziget és Észak-Amerika között egy nagy méretű ismeretlen földterület is „Land of Jesso or Jeco” néven. A metsző az aranyozással díszített címet felül — a képmező teljes hosszában végigfutó sávban — jelenítette meg, alul középen pedig a II. Károly királynak szóló ajánlást foglalta finoman megkomponált kartusba, amely felett az uralkodó címere is helyet kapott.
Mérete: 570 x 885 (615 x 940) mm.
Restaurált példány, a lap szélén körbefutó — a képmezőt nem érintő — barnás elszíneződéssel. Paszpartuban. |
Shirley: 501. |