Második nap 148. árverés - 155. tétel
Sennert, Daniel
Epitome Institutionum Medicinae et Libr: De Febribus
(Wittebergae, 1634. Typis haered. Zachariae Schüreri.) |
1t. (díszcímlap)+(28)+936+(2)+249+(2)p.+1 kihajt. mell. |
A szerző a wittenbergi egyetem professzora, a szász választófejedelem orvosa volt. E műve 1631-ben jelent meg először, a címlapon jelzett, de önálló második rész nélkül. Sennert a természettudomány majd’ minden ágában tevékenykedett, számos népszerű kémiai, alkímiai írása született, műveit számtalanszor kiadták, lefordították. Nevéhez fűződik egy igen korai atomelmélet kidolgozása is. Az általános természettudományos kérdések után, a második kötettől kezdve tér át a tulajdonképpeni orvoslásra, ebben a lázról, a fertőző betegségekkel szembeni gyógyszerekről esik szó. Orvosi tevékenységének hazai vonatkozása, hogy foglalkozott az ún. „morbus Hungaricus”-szal, amelyet az általános vélekedéstől eltérően nem valamely járvány magyarországi felbukkanásának, hanem önálló, speciálisan a helyi körülmények hatására létrejött betegségnek tart. |
Kopott, korabeli pergamenkötésben. A címlap szélén régi javítással. |
VD17 3:625015T. |